Plíseň - Tipy

Tvorba plísní v obývacím pokoji může vzniknout ze stavební chyby. Ale často rovněž pokojové klima tvoří příčinu nebezpečné tvorby plísní. Jako prevence stačí pár jednoduchých pravidel.

 

1. Vlhkost vzduchu

Vlhkost vzduchu v bytě by neměla překročit 60 %. Jednoduchý měřič vlhkosti vzduchu spolehlivě ukáže aktuální hodnotu.

2. Intenzivní větrání

Třikrát denně intenzivně větrat. To znamená, na pár minut úplně otevřít okna (3 - 15 min, podle toho, jak je silný průvan a jak velký je rozdíl mezi vnější a vnitřní teplotou). Tím dojde k výměně vlhkého vnitřního vzduchu za čerstvý venkovní, čímž klesne relativní vlhkost vzduchu.

3. Výměna vzduchu

Při Vaší nepřítomnosti během dne stačí vyvětrat intenzivním větráním ráno a večer obývací pokoj a ložnici. Pouhé otevření okna na ventilaci je relativně neúčinné a dochází ke značným energetickým ztrátám.

4. Topení

I přes vysoké náklady na energie by měly být pokoje vytápěny na cca 20°C. Relativní vlhkost vzduchu je při stejném objemu vlhkosti, ale vyšší teplotě, nižší.

5. Vnitřní dveře

Vnitřní dveře by měly zůstat mezi různě vytápěnými místnostmi zavřené. Jinak dojde k přesunu vlhkého vzduchu z vytápěných místností do místností chladnějších, čímž se zvýší relativní vlhkosti vzduchu. Rozdíly teplot mezi otevřenými pokoji by neměly přesahovat 4°C.

6. Koupelna

Koupelna by měla být po sprchování nebo koupání ihned vyvětrána. Během sprchování nebo koupání musí být dveře zavřené, aby nedošlo k rozšíření vodní páry do zbytku bytu.

7. Vaření

Pozor během vaření: také kuchyňské dveře by měly zůstat během vaření zavřené a pára z vaření by měla být co nejdříve vyvětrána (nejlépe průvanem).

8. Prádlo

Pokoje, které jsou používané k sušení vypraného prádla, musí být často větrány a jejich dveře by měly zůstat zavřené.

9. Žehlení

Rovněž při žehlení by mělo být pravidelně větráno.

10. Pozor na zvlhčovače vzduchu

Doporučujeme vyhnout se zvlhčovačům vzduchu. Jednak zvyšují relativní vlhkost vzduchu, mimoto některé zvlhčovače vzduchu tvoří na topných tělesech úrodnou půdu pro bakterie a houby.

11. Klimatizace

Klimatizace musí být pravidelně udržovány, jinak jsou zdrojem zhoršení kvality vzduchu.