asistenční linka 1202

Drystar (SK)    Drystar (AT)

Princip odvlhčování vzduchu


KONDENZAČNÍ A ADSORPČNÍ VYSOUŠENÍ
Vysoušení vzduchu kondenzačním vysoušečem/ resp. odvlčovačem

Funkce kondenzačního vysoušeče/ resp. odvlhčovače je v zásadě jednoduchá. V přístroji instalovaný ventilátor nasává vlhký vzduch, který je určený k vysušení. Tento vzduch je veden na chladicí lamely, kde se ochlazuje pod rosný bod a namrazuje se na lamelách. Po určité době je chlazení lamel zastaveno a námraza na lamelách se přemění ve vodu, která zkapává do nádoby umístěné pod lamelami (objem nádoby kondenzátu je 9,5 litrů).

Daná nádoba se pravidelně vylévá, v opačném případě je přístroj pomocí citlivého sensoru zastaven, aby nedošlo k přetečení nádoby. Zastavením přístroje dochází k přerušení procesu vysoušení.

V případě potřeby zajištění plynulý průběh vysoušení, nebo není-li možné zajistit pravidelné vylévání nádobky kondenzátu, je možné použít nádobku s čerpadlem pro automatický odvod kondenzátu přes hadičku do vzdálenosti ca 10 m a převýšení max. 2 m do odpadu.

Pro zajištění efektivního použití přístrojů je ideální teplota v prostoru vysoušení v rozmezí 15-22 °C, při vysoušení musí být vysoušený prostor uzavřen.

 

Kondenzační vysoušeč Airsec 165, fa. Krüger

airsec165kondenzacni

Adsorpční vysoušení

kondenzacni 1Adsorpční odvlhčovače neustále přijímají vodu přímo z nasávaného vzduchu na základě hygroskopické adsorpce.

Odvlhčovaný vzduch je nasáván přes filtr a dále pak veden přes pomalu rotujícící sorpční kolo, kde dochází k vázání vodní molekuly na sorbent - hygroskopické látky.

  • Silikagel - není rozpustný vodou (ani parou), a proto se nemůže vyplavit ani odejít vzduchovým proudem. Případné nečistoty v rotoru lze proto bez problémů odstranit vodou, parou, nebo stlačeným vzduchem.
  • Absorpční těleso může znovu po regeneračním procesu přijímat vlhkost. Oba postupy adsorpce a regenerace probíhají současně, takže vzduch je nepřetržitě odvlhčován. Ke spotřebě sorbentu přitom nedochází. Regenerační vzduch je nasáván z venkovního prostředí, do kterého je rovněž odváděn.

Adsorpční odvlhčovače jsou schopny docílit velice nízkého rosného bodu suchého a chladného vzduchu. Jednou ze zcela zvláštních předností adsorpčního vysoušení je skutečnost, že i při nízkých teplotách je možno dosáhnout výborné výsledky s extrémně nízkými hodnotami vlhkosti.

 

Teplotní profil

Při procesu vysoušení dochází ke zvýšení teploty vysoušeného vzduchu.

Adsorpční proces přispívá k navýšení teploty vysoušeného vzduchu během průběhu vysoušení. Množství tepla, obsažené ve vodní páře, bude pomocí zařízení v adsorpčním odvlhčovači převedeno na čisté ""suché"" teplo. Tím je proveden proces vysušení. Vzhledem k tomu, že je teplý vysušený vzduch ve stálém kontaktu s otočným rotorem, dochází k vysušení dalšího příchozího vlhkého vzduchu.

Zvýšení teploty u vysoušeného vzduchu se pohybuje mezi 2,8 až 3,5 °C na každý gram absolutní vlhkosti.

 

Interní snížení teploty v adsorpčním odvlhčovači

Za účelem alespoň částečného snížení teploty zpracovávaného vzduchu během vysoušení, je většina našich vysoušečů vybavena třetí rotorovou oblastí, tzv. sektorem procházejícího vzduchu (RECUSORB).

Nasávaný vlhký vzduch proudí sektorem procházejícího vzduchu a je ohříván teplem, které je vytvářeno jednotlivými rotory, čímž dojde k jeho částečnému vysušení.

Tímto poklesem interní teploty dochází ke snížení spotřeby energie, rotor je lépe regenerován a vytvořený suchý vzduch je chladnější a sušší než u jiných systémů.

S čím vám můžeme pomoci


Neváhejte nás kontaktovat s jakýmkoliv dotazem, rádi vám poradíme

Společnost Drystar s.r.o. zaručuje spolehlivost a profesionalitu v oblasti vysoušení a sanačních prací.

Kontakt

  • K Pérovně 1513/10, 102 00 Praha
  • Asistenční linka: 1202

  • Email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.